Get Adobe Flash player

KİYAD Başkanı İsmail Yeşildal, Uluslararası öğrencilere Mavi Marmara Filosu ve gelinen son durum hakkında bilgi verdi.

 

Yeşildal Mavi Marmara’yı anlattı.

Mavi Marmara Gazisi Kocaeli İnsani Yardım Derneği (KİYAD) Başkanı İsmail Yeşildal, Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören uluslararası öğrencilere İsrail saldırısı anında yaşadıklarını anlattı. Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa Yeşildal’ın yanı sıra Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Baydemir ve Başkan Yardımcısı Ömer Akbaş da katıldı.

 

HEDEF GAZZE’YE İNSANİ YARDIM GÖTÜRMEKTİ

Mavi Marmara Filosu’nun abluka altındaki Gazze’ye insani yardım götürmek amacıyla yola çıktığını söyleyen KİYAD Başkanı İsmail Yeşildal, “Filoda her görüşten her çevreden insanlar bulunuyordu. Haham da Papaz da İmam da aynı gemideydi ve amaç sadece ve sadece Gazze’ye insani yardım ulaştırmaktı” dedi.

“İSRAİL ASKERLERİNİN GÖZLERİ DÖNDÜ”

Uluslararası sularda İsrail ordusuna bağlı özel ekiplerin çevrelerini sardığını dile getiren Yeşildal, “İlk başta plastik mermiler kullanıyorlardı ancak daha sonra gerçek mermi kullanmaya başladılar. 19 yaşındaki Furkan Doğan’ın yakın mesafeden başına kurşun sıkarak şehit ettiler. Gözleri dönmüştü. Ben de o sırada yaralandım. Bize ‘Yasadışı yollarla İsrail’e girdiğimize dair’ kağıt imzalatmaya çalıştılar. Ancak biz imzalamadık” diye konuştu.

“KIRMIZI BÜLTEN ÇOK ÖNEMLİ”

Gelinen noktada İsrail’in yargılanmasının ve üst düzey komutanlar hakkında Kırmızı Bülten çıkarılmasının son derece önemli olduğunu kaydeden Yeşildal, “İsrail hukuki olarak da darbe almıştır. Bu kararı çok önemsiyoruz ve gelinen nokta Mavi Marmara’nın ne kadar haklı bir dava olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİ: ALLAH TÜRKİYE'Yİ KORUSUN

Öte yandan Muhammed adlı Filistinli öğrencilerden biri ise “Mavi Marmara bir kez daha gösterdi ki Türkiye bizim yanımızda. Allah Türkiye'yi korusun. Yeniden güçlü günlerine dönsün. Söyleyecek çok fazla söz bulamıyorum çok teşekkür ederim” dedi.